Prawo pracy-pracodawcy
Nasza kancelaria adwokacka oferuje doradztwo dla pracodawców w zakresie niemieckiego prawa pracy. Ponadto nasza kancelaria podatkowa wykonuje obowiązki podatkowe i składkowe polskich pracodawców w Niemczech. Pracodawcy "z jednej ręki" otrzymują więc doradztwo prawne, podatkowe, a także obsługę księgową stosunku pracy w Niemczech.
Delegowanie pracowników do Niemiec
Stosunek pracy pracowników delegowanych do Niemiec podlega prawu pracy państwa, w którym pracownicy ci zazwyczaj wykonują pracę. W sytuacji „klasycznego" delegowania, pracownik zazwyczaj wykonuje pracę w kraju swego pochodzenia. Z sytuacją taką mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik zarówno przed delegowaniem zatrudniony był w polskim przedsiębiorstwie delegującym go do pracy w Niemczech jak i po powrocie do Polski kontynuuje w nim pracę. Dla stosunku pracy delegowanego w takiej sytuacji z Polski pracownika zastosowanie znajdują przepisy polskiego prawa pracy. Niezależnie od tego pracodawca musi przestrzegać obowiązujących w Niemczech przepisów ochronnych, dotyczących np. czasu pracy, urlopów wypoczynkowych czy bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy.
Przepisy, do których polski przedsiębiorca delegujący do Niemiec bezwzględnie musi się dostosować, określa art. 2 ustawy AEntG, a obejmują one między innymi:
- stawki wynagrodzenia minimalnego, włącznie ze stawkami wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
- gwarantowanie najniższego płatnego urlopu rocznego,
- nieprzekraczanie najwyższego dopuszczalnego wymiaru czasu pracy i najniższego wymiaru czasu przerw w pracy,
- przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony zdrowia w miejscu pracy.
Często jednak pracownik jest zatrudniany tylko w celu i na czas delegowania do Niemiec. W sytuacji takiego natychmiastowego delegowania miejscem wykonywania pracy jsą Niemcy. W takim przypadku zatrudnienie pracownika podlega przepisom prawa pracy kraju wykonywania pracy delegowanej, a więc w przypadku delegowania do pracy w Niemczech niemieckim przepisom prawa pracy.
Praca czasowa w Niemczech
Polscy przedsiębiorcy, a w szczególności polskie agencje pracy czasowej, pragnące użyczać swoich pracowników niemieckim przedsiębiorcom, zobowiązane są wystąpić o zezwolenie na wykonywanie takiej działalności w niemieckim federalnym urzędzie pracy: Bundesagentur für Arbeit. Właściwy jest urząd pracy w Düsseldorfie.
Nasza kancelaria adwokacka reprezentuje Klientów w postępowaniu administracyjnym o udzielenie zezwolenia na czasowe użyczanie pracowników do Niemiec. Przygotowujemy wzory umów i prowadzimy korespondencję z urzędem w procesie uzyskiwania zezwolenia. Konieczne do przedłożenia jest między innymi:
- Wyciąg z rejestru KRS lub działalności gospodarczej i inne dokumenty dotyczące prowadzonej działalności;
- Zaświadczenie o prowadzeniu w Polsce agencji zatrudnienia;
- Wzory planowanych umów o pracę z pracownikami którzy będą wykonywać pracę w Niemczech;
- Zaświadczenie o posiadaniu wystarczającego zabezpieczenia finansowego do prowadzenia agencji pracy czasowej w Niemczech.
Nasza kancelaria podatkowa w Berlinie prowadzi również obsługę księgową pracowników użyczanych do Niemiec.
W dniu 8.11.2016 Piotr Kozłowski wystąpił jako ekspert podczas IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie.
Piotr Kozłowski podczas IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie podzieli się swoimi praktycznymi doświadczeniami związanymi z oddelegowaniem pracowników z Polski do Niemiec i bieżącą obsługą księgową takiego oddelegowania. Przedstawił obowiązki podatkowe pracodawców delegujących pracowników do Niemiec, najczęściej pojawiające się problemy i sposoby ich rozwiązywania.
http://www.ekmp.pl/prelegenci/
09.08.2013 Sąd Najwyższy wydał wyrok niekorzystny dla polskich firm delegujących pracowników do Niemiec.
Wyrok Sądu Najwyższego jest niekorzystny dla polskich przedsiębiorstw zatrudniających pracowników w celu ich natychmiastowego oddelegowania do pracy w Niemczech. Aby pracownik podlegał polskiemu prawu ubezpieczeń społecznych i otrzymał zaświadczenie A1, konieczne jest jego wcześniejsze przynajmniej miesięczne zatrudnienie w Polsce.
Polskie przedsiębiorstwa w niektórych okolicznościach stracą ich przewagę konkurencyjną polegającą na niższych kosztach ubezpieczenia społecznego w Polsce w porównaniu z kosztami w Niemczech. Niższe oskładkowanie stosunku pracy w Polsce umożliwia bowiem polskim przedsiębiorcom oferowanie ich usług w Niemczech w cenach niższych niż ich niemieccy konkurenci.
Wyrok będzie miał również negatywne konsekwencje dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W analogicznych przypadkach bowiem, składki za pracowników będą odprowadzane do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych.
Sąd uzasadniając wyrok stwierdził, że w świetle unijnego rozporządzenia nie wystarczy samo tylko przebywanie w Polsce przed wyjazdem za granicę. Rozporządzenie dotyczy systemów zabezpieczenia
Zaświadczenie A1 a wcześniejsze ubezpiec[...]
PDF-Dokument [174.4 KB]